Dlaczego każdy może śpiewać: naukowe podejście do uniwersalnego zjawiskaTo nie jest tylko coś, co robimy. Śpiew jest czymś, czym jesteśmy. Jest tak samo fundamentalny dla ludzkiej natury jak chodzenie czy mówienie. I właśnie dlatego każdy może śpiewać, przy odpowiednim prowadzeniu i wsparciu. Może na początku nie myślimy o tym w ten sposób, ale śpiew jest umiejętnością. Obejmuje wiele różnych elementów technicznych, takich jak rytm i wysokość dźwięku, intonacja i dykcja, styl i ekspresja - wszystkie te elementy wymagają połączenia naturalnych zdolności, ciężkiej pracy i wytrwałości, aby je opanować. W tym artykule zajmiemy się naukową stroną śpiewu: dlaczego śpiewamy, jak nasz mózg to przetwarza, jaki ma to na nas wpływ, jakie gatunki są najbardziej odpowiednie dla danej osoby itd.

Jak nasz mózg reaguje na śpiew?

Naukowcy nazywają śpiew "złożoną, multimodalną aktywnością sensoryczno-motoryczną". Co to oznacza? Oznacza to, że śpiew angażuje cały nasz mózg i ciało. Podczas śpiewania wykorzystujemy wiele różnych obszarów mózgu - więcej niż podczas rozmowy czy nawet czytania. Im więcej śpiewamy, tym bardziej nasz mózg jest wzmocniony i połączony.

  • W jednym z badań stwierdzono, że kiedy ludzie śpiewają, obszary ich mózgu związane z językiem zwiększają swoją aktywność.
  • Tak więc śpiewanie i mówienie angażują podobne ścieżki i wytwarzają podobne części naszego mózgu. To dlatego możemy nauczyć się śpiewać bez ponownego uczenia się mówienia.

Kiedy śpiewamy, aktywujemy układ nagrody w naszym mózgu. Uwalnia on dopaminę, która jest odpowiedzialna za przyjemne uczucia, które otrzymujemy, gdy robimy coś, co sprawia nam przyjemność. Uwalnia też endorfiny, które pomagają nam radzić sobie ze stresem. I uwalnia oksytocynę, która pomaga nam czuć się połączonym z innymi.

Jakie są korzyści ze śpiewania?

Śpiewanie jest świetnym ćwiczeniem sercowo-naczyniowym, ponieważ zwiększa tętno i przepływ krwi w całym ciele i może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Kiedy podejmujemy skok, aby śpiewać publicznie, bierzemy skok wiary, że będziemy akceptowani za to, kim jesteśmy. Śpiewanie pomaga nam przetwarzać negatywne emocje, takie jak smutek i złość, i przenieść je z naszego ciała. Pomaga nam również czuć się bardziej połączonym z osobami wokół nas. Śpiew może wpływać na nasz nastrój na trzy sposoby: zmieniając naszą fizjologię, pomagając nam przetwarzać emocje i zmieniając nasz stan psychiczny. Kiedy śpiewamy razem, inni ludzie czują się bliżej nas. Kiedy śpiewamy, może to obniżyć poziom kortyzolu, hormonu uwalnianego, gdy jesteśmy zestresowani. Naukowcy odkryli, że śpiew może obniżyć ciśnienie krwi, poziom kortyzolu i uczucie niepokoju, jednocześnie zwiększając uczucie relaksu.