Jak skutecznie leczyć napięcia i skurcze mięśni?Kiedy myślisz o skurczach, prawdopodobnie wyobrażasz sobie coś małego i nieznaczącego, na przykład drgawki lub skurcz. Ale czy wiesz, że nawet niewielkie skurcze mogą mieć duży wpływ na Twoje życie? Nieleczone napięcie mięśniowe i skurcze często prowadzą do wtórnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, bóle szczęki, pleców i szyi. Skurcze to skurcze mięśnia lub grupy mięśni, które następują mimowolnie i często nie są nawet zauważane przez osobę, która je odczuwa. Chociaż większość ludzi uważa skurcze za stosunkowo łagodne i na ogół niezauważalne, mogą one być dość bolesne, jeśli nie są leczone. Na szczęście istnieje kilka sposobów skutecznego leczenia napięcia mięśniowego i skurczów, dzięki którym nie będą one już przeszkadzać w codziennym życiu.

Jakie są przyczyny skurczów?

Skurcze mięśni są wynikiem osłabienia lub przepracowania mięśnia. Najczęstsze rodzaje skurczów są wywoływane przez ćwiczenia, odwodnienie i napięcie mięśni. Jeśli skurcze mięśni pojawiają się regularnie, warto porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne, które mogą przyczyniać się do powstawania tego problemu. Skurcze związane z wysiłkiem fizycznym - Skurcze związane z wysiłkiem fizycznym występują głównie w nogach lub łydkach i zazwyczaj leczy się je rozciąganiem lub masażem. Skurcze związane z odwodnieniem - Skurcze związane z odwodnieniem występują głównie podczas długich biegów, wędrówek lub przejażdżek. Mogą być także wywoływane przez wysoką temperaturę i niski poziom elektrolitów. Skurcze związane z napięciem mięśniowym - Skurcze związane z napięciem mięśniowym są powszechne wśród osób, które przez wiele godzin dziennie siedzą przed komputerem. Występują także u osób, które przez długi czas utrzymują określone pozycje ciała.

Leczenie napięcia mięśniowego i skurczów

Jeśli doświadczasz napięcia mięśni i skurczów, najlepszym sposobem ich leczenia jest zapobieganie ich powstawaniu. Praca nad zmniejszeniem przyczyn i zastosowanie odpowiedniego leczenia we właściwym czasie pomoże zapewnić, że skurcze szybko ustąpią, nie powodując żadnych długotrwałych szkód. Zapobieganie jest kluczem do radzenia sobie z napięciem mięśniowym i skurczami. Jeśli utrzymasz mięśnie w możliwie największym rozluźnieniu i odprężeniu, unikniesz skurczów, zanim jeszcze zdążą się pojawić. Niektóre z najlepszych sposobów zapobiegania skurczom to:

  • Częste przerwy (co 40-60 minut) w pracy przy komputerze
  • Unikanie pozycji, które obciążają mięśnie
  • Zbilansowana dieta
  •  Dużo snu
  •  Stosowanie technik relaksacyjnych