Czy warto rozliczyć podatek on-line?

Między 15 lutego a 2 maja wszyscy podatnicy mają czas na to aby rozliczyć się z fiskusem. Rozwijająca się w dalszym ciągu na lepsze usługa elektronicznego uzupełniania deklaracji podatkowej zyskuje coraz większą popularność. W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: jak uzupełnię swoją deklarację podatkową? Czy podawanie swoich danych jest bezpieczne? Co się stanie, jeśli zapomnę o terminie?

Rozlicz się bez wychodzenia z domu

Aby wypełnić deklarację podatkową należy pierw wybrać sposób rozliczenia. Masz do wyboru indywidualny, wraz ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Następnie wybierz cel składania zeznania podatkowego i Urząd Skarbowy, który mieści się w Twoim rejonie. Rozlicz się bez wychodzenia z domu w dogodnym dla siebie czasie.

  • Następnie podaj źródło swoich przychodów. Jeśli rozliczasz się wraz ze współmałżonkiem, podaj również jego źródła przychodów.

  • Zaznacz wszelkie przysługujące Ci ulgi i odliczenia podatkowe. Przykładową ulgą jest ulga prorodzinna. Jeśli nie dotyczy Cię ten punkt, należy go pominąć.

  • W następującym kroku należy podać sumę wszystkich przychodów rocznych. Pamiętaj aby zsumować przychody ze wszystkich umów, jeśli posiadasz więcej niż jedną.

  • Następnie powinieneś podać sumę składek na ubezpieczenie społeczne, która została zapłacona przez płatnika bądź płatników.

  • Następnie należy podać sumę składek, które zostały zapłacone na ubezpieczenie zdrowotne.

  • Wpisz kwotę zarówno zwróconych, jak i zapłaconych składek zdrowotnych za rok 2021.

Na koniec należy wpisać swoje dane, takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL lub identyfikator podatkowy NIP (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej). Pamiętaj aby dokładnie zapisać a następnie sprawdzić, czy wpisany numer PESEL oraz kod pocztowy są poprawne, bowiem jest to bardzo ważne. Sprawdź całą deklarację podatkową i wyślij do wskazanego wcześniej Urzędu Skarbowego.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich danych takich jak numer PESEL, możemy Cię uspokoić. Ministerstwo Finansów zapewnia o stuprocentowym bezpieczeństwie z posługiwania się usługą rozliczającą e-deklaracje. Nie masz się zatem czym martwić i możesz spokojnie i bez obaw wypełnić swój e-PIT online.

 

Termin złożenia deklaracji podatkowej

Termin złożenia deklaracji podatkowej zwykle sięga ostatniego dnia kwietnia, jednak w tym roku został on wydłużony do 2 maja na korzyść podatników. Jest to zasługa tego, że 30 kwietnia wypada w dzień niepracujący (sobotę), zatem mamy kilka dni w zapasie. Jeśli zalogowałeś się do usługi wypełniającej PIT online ale z jakiś powodów nie zrobisz tego w terminie, Twoja deklaracja zostanie uzupełniona automatycznie na podstawie zebranych o Tobie danych przez administrację. W tym wariancie jednak nie masz możliwości odliczyć żadnej kwoty od podatku ani przeznaczenia swojego 1% na wybraną organizację dobroczynną. Jeśli nie zalogowałeś się do wspomnianej usługi lub zdecydowałeś się na tradycyjne rozliczenie się z fiskusem, pominięcie terminu może okazać się bardzo złą decyzją, ponieważ wiąże się to ze srogimi karami.