Babka jajowata – cudowny środek na zaparcia

Każdy z nas nie raz zmagał się z uczuciem ciężkości. Każdy z nas nie raz męczył się z uporczywymi zaparciami. Teraz możemy o nich całkowicie zapomnieć. Coraz częściej w ofertach wielu sklepów ze zdrową żywnością pojawiają się nasiona babki jajowatej, polecane szczególnie jako naturalny preparat wspomagający i regulujący pracę jelit.

 

Babka jajowata (Plantago ovata, Plantago ispaghula) jest gatunkiem pochodzącym z południowych regionów Hiszpanii. Uprawiana jest w Indiach, południowej części USA i Brazylii. Jest byliną o równoległych lancetowatych liściach, zbiegłych w rozetki. Liście wyrastają na wysokość 2,5 – 12 cm. Kwiatostanem jest kłos, zaś kwiaty są o zabarwieniu jasnym, zielonożółtym. Owocem babki jajowatej jest torebka, która zawiera drobne jasnobrunatne nasiona o eliptycznym kształcie.  W stanie dzikorosnącym występuje przede wszystkim w miejscach nasłonecznionych i glebie zasobnej w wodę.

 

Surowcem babki jajowatej są  nasiona zawierające związki śluzowe, cukry, olej, fitosterole, błonnik pokarmowy (który stanowi 80%)  oraz niewielkie ilości alkaloidów.

 

Babka jajowata a nasze zdrowie

 

Nasiona i łupiny babki jajowatej w obecności wody uwalniają śluz, tym samym ułatwiają przesuwanie treści zalegających w jelitach eliminując zaparcia, dlatego stosowane są w regulacji perystaltyki jelita grubego, uchyłkowatości jelit oraz w objawach jelita drażliwego. Działają ochronnie na ścianki jelit, a także likwidują częste biegunki. Łupiny babki jajowatej polecane są w leczeniu hemoroidów. Dodatkowo obniżają zawartość złego cholesterolu. Ponad to dzięki zawartości śluzu i błonnika pokarmowego, stanowią składnik suplementów diety wspomagających odchudzanie (o błonniku witalnym oczyszczającym pisaliśmy tutaj).

 

Jak spożywać babkę jajowatą?

Nasiona babki jajowatej mogą być dodatkiem do posiłków. Zagęszczają sosy, jogurty oraz zupy. Nasiona może również spożywać w postaci napoju. Wystarczy zalać je wodą, sokiem lub mlekiem.

Należy pamiętać, aby podczas leczenia lub spożywania nasion babki jajowatej, przyjmować dużą ilość płynów.

 

babka jajowata od Agnex

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.